- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 18.24 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 190 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Displacement (in³/rev) | 18.24 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 190 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 24 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 1500 psi |
| Mounting Type Code | REF! |
| Shaft Type | Straight |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4345 in lb |
| Series | S Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | NPTF |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Motor Element | Geroler |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 29.0 LB |

