- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Location | Side Port |
| Series | S Series |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Code | B |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain | None |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Element | Geroler |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Seal Material | Viton |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Duty | Standard-Duty |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | None |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flange Orientation | Standard |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Hardware Code | AC |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Splines | 0 |
| Weight | 29.0 LB |

