- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Seal Material | Buna-N |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Shaft Code | 01 |
| Series | S Series |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features | None |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Type | NPTF |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Splines | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Port Code | B |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Case Drain Code | 1 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Weight | 15.21 LB |

