- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Location | Side Port |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Series | S Series |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Code | B |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 1 |
| Special Features | None |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | REF! |
| Motor Element | Gerotor |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Type | NPTF |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Weight | 20.642 LB |

