- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Code | C |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Case Drain | SAE-4 |
| Splines | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| Case Drain Code | 1 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Motor Element | Geroler |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Port Type | Manifold |
| Mounting Type Code | REF! |
| Weight | 29.0 LB |

