- Piston Pump
- Pressure & Flow Compensated Open Circuit
- Left Hand Rotation
- SAE C, 4 Bolt Mounting
description
- Superior reliability and productivity in a compact package. The Eaton X20 portfolio of open circuit piston pump meets the demands of equipment engineers and operators looking for greater power density. The reliability and productivity of these small, lightweight pumps make them the ideal solution for a wide range of medium pressure applications.
applications
- Sprayers, combines, harvesters
- Snow removal trucks, refuse trucks, fire trucks
- Telehandlers, aerial lifts
- Railcar movers, salt spreaders
- Wheel loaders, mini excavators, backhoe loaders
- Material handling
- Cranes
- Mobile mining equipment
features
- Variable displacement pumps include 220, 420 and 620 series
- Displacements ranging from 28 cc to 98 cc
- Cradle bearing design results in a compact, space-saving pump size
- Inlet and outlet gauge port
- Low margin pressure required
- Superior response and recovery
- Wide range of control options available
- Rated at 280 bar
| Seal Material | Fluorocarbon |
| Pressure Compensator Variation | 176 - 184 Bar |
| Outlet Port | 1.000 4 Bolt Flange |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator |
| Series | 620 |
| Control Special Features | None |
| Drain Port Location | Top Port |
| Shaft Length | 2.2 in |
| Displacement Type | Variable |
| Control Location | Left Hand |
| Input Shaft Length | 2.2 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Rotation | Left Hand |
| Inlet Port | 2.50 SAE J518 4 Bolt Split Flange |
| Displacement (in³/rev) | 5.98 |
| Shaft Style | Straight Keyed |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Flow Compensator Setting | 17 - 19 Bar |
| Displacement Zone | N/A |
| Case Drain | 1 5/16-12 UNF |
| Pump Type | Pressure & Flow Compensated |
| Port Type | SAE |
| Weight | 0.0 LB |

