- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered, Double End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Model No. | DG4S4-018C-G-60 |
| AC/DC | AC |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Coil Rating Code | G |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Response Type | Standard Response |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Body Material | Gray Iron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Reducer Module | No |
| Design No. | 60 |
| Mechanical Options Code | None |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Electrical Options | None |
| No. of Stages | Single Stage |
| Electrical Options Code | None |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Mechanical Options | None |
| Spool Code | 8 |
| Pilot/Drain | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Function | 3-Position Spring Centered, Double End |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Leakage | Standard Performance |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Flow Direction Code | 4 |
| Overrides | No Overrides |
| NFPA Size | D05 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Temperature Range [Max] | 179.6 °F |
| Coil Type | Flying Leads |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Solenoid | Double |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Watt Rating | 42 W |
| Coil Type Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Actuator Type | Solenoid |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 10.0 LB |

