- PVM141 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/2 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 63 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Shaft Length | 2.13 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Displacement (in³/rev) | 8.6 |
| Manufacturer Part No. | PVM141ER10GS02AAA2300000EA0A |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| GPM @ Speed | 63 gpm @ 1800 rpm |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Flow @ RPM | 35 gpm @ 1000 rpm, 42 gpm @ 1200 rpm, 53 gpm @ 1500 rpm, 63 gpm @ 1800 rpm |
| Port Type | Flange Ports |
| Key | 3/8 in |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Model No. | PVM141ER10GS02AAA2300000EA0A |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Flow Compensator Setting | None |
| Series | PVM141 |
| Port Location | Side Port |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 126 hp |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Control Type | Pressure Compensator |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Description | SAE C-C |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Spline Description | N/A |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Weight | 145.0 LB |

