- PVM141 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1.48 in 17T Splined Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 63 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Flow @ RPM | 35 gpm @ 1000 rpm, 42 gpm @ 1200 rpm, 53 gpm @ 1500 rpm, 63 gpm @ 1800 rpm |
| Model No. | PVM141ER12GS02AAB2311000CA0A |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Series | PVM141 |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| GPM @ Speed | 63 gpm @ 1800 rpm |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Port Location | Side Port |
| Spline Description | 12/24 |
| Shaft Details | 17T-12/24 |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE B, 2/4 Bolt, 13 Tooth Spline |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Length | 54 mm |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Shaft Dia. | 1.48 in |
| Key | N/A |
| Displacement (in³/rev) | 8.6 |
| Manufacturer Part No. | PVM141ER12GS02AAB2311000CA0A |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Shaft Description | SAE C-C |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Port Type | Flange Ports |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 126 hp |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Shaft Type | 17 Tooth Splined |
| Weight | 145.0 LB |

