- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Manufacturer Part No. | PVM045ER05CS02AAA2800000AA0A |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Flow Compensator Setting | None |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Shaft Description | SAE B |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Shaft Length | 1 5/16 in |
| Series | PVM045 |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Paint | Standard Blue Paint |
| GPM @ Speed | 20 gpm @ 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Port Type | Flange Ports |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Port Location | Side Port |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Spline Description | N/A |
| Key | 1/4 in |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Model No. | PVM045ER05CS02AAA2800000AA0A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Weight | 52.0 LB |

