- PVM141 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 63 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Key | 0.3125 in |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Spline Description | N/A |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 126 hp |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Flow Compensator Setting | None |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Series | PVM141 |
| Port Type | Flange Ports |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Flow @ RPM | 35 gpm @ 1000 rpm, 42 gpm @ 1200 rpm, 53 gpm @ 1500 rpm, 63 gpm @ 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| GPM @ Speed | 63 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Description | SAE C |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Model No. | PVM141ER09GS02AAA0700000AA0A |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Displacement (in³/rev) | 8.6 |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Manufacturer Part No. | PVM141ER09GS02AAA0700000AA0A |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Weight | 145.0 LB |

