- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Series | PVM045 |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Length | 1.5 in |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER06CS02AAA0700000CA0A |
| Key | 1/4 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Model No. | PVM045ER06CS02AAA0700000CA0A |
| Shaft Description | SAE B-B |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Spline Description | N/A |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Flow Compensator Setting | None |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Port Type | Flange Ports |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE B, 2/4 Bolt, 13 Tooth Spline |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Weight | 52.0 LB |

