- PVM050 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 23 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Spline Description | N/A |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Manufacturer Part No. | PVM050ER06CS02AAA0700000CA0A |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Port Location | Side Port |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE B, 2/4 Bolt, 13 Tooth Spline |
| Model No. | PVM050ER06CS02AAA0700000CA0A |
| Shaft Description | SAE B-B |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 47 hp |
| Port Type | Flange Ports |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Shaft Length | 1 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Displacement (in³/rev) | 3.05 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Series | PVM050 |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Key | 1/4 in |
| GPM @ Speed | 23 gpm @ 1800 rpm |
| Flow @ RPM | 13 gpm @ 1000 rpm, 16 gpm @ 1200 rpm, 20 gpm @ 1500 rpm, 23 gpm @ 1800 rpm |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Flow Compensator Setting | None |
| Weight | 79.0 LB |

