- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1.23 in 14 Tooth Splined Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Metal die casters
- Blow molding machines
- Tube forming and bending
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Spline Description | 12/24 |
| Model No. | PVM098ER11GS02AAA07000000A0A |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Shaft Type | 14 Tooth Splined |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Flow Compensator Setting | None |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER11GS02AAA07000000A0A |
| Key | N/A |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Shaft Length | 48 mm |
| Series | PVM098 |
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Port Type | Flange Ports |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Shaft Details | 14T-12/24 |
| Shaft Dia. | 1.23 in |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Shaft Description | SAE C |
| Pilot Diameter | 5 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Weight | 121.0 LB |

