- PVM018 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 0.86 in 13 Tooth Splined Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 8.2 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Displacement (in³/rev) | 1.1 |
| Key | N/A |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manufacturer Part No. | PVM018ER07CS02AAA2800000AA0A |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Series | PVM018 |
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Model No. | PVM018ER07CS02AAA2800000AA0A |
| Shaft Type | 13 Tooth Splined |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Description | SAE B |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Shaft Length | 33 mm |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Dia. | 0.86 in |
| GPM @ Speed | 8.2 gpm @ 1750 rpm |
| Flow Compensator Setting | None |
| Inlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Port Type | Flange Ports |
| Shaft Details | 13T-16/32 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 22 hp |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Flow @ RPM | 4.5 gpm @ 1000 rpm, 5.5 gpm @ 1200 rpm, 7 gpm @ 1500 rpm, 8.2 gpm @ 1800 rpm |
| Spline Description | 16/32 |
| Outlet Port | 3/4 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Weight | 33.0 LB |

