- PVM141 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 3/4 in Keyed Shaft
- SAE D, 4 Bolt w/6 in Pilot
- 63 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Port Location | Side Port |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Port Type | Flange Ports |
| Mounting Flange | SAE D, 4 Bolt |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 126 hp |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Model No. | PVM141ER13JS02AAA0700000EA0A |
| Displacement (in³/rev) | 8.6 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Key | 7/16 in |
| GPM @ Speed | 63 gpm @ 1800 rpm |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Manufacturer Part No. | PVM141ER13JS02AAA0700000EA0A |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Spline Description | N/A |
| Flow @ RPM | 35 gpm @ 1000 rpm, 42 gpm @ 1200 rpm, 53 gpm @ 1500 rpm, 63 gpm @ 1800 rpm |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Flow Compensator Setting | None |
| Shaft Length | 2 5/8 in |
| Shaft Description | SAE D |
| Pilot Diameter | 6 in |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Series | PVM141 |
| Weight | 145.0 LB |

