- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal die casters
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Model No. | PVM098ER09GS02AAA0700000EA0A |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Spline Description | N/A |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Key | 5/16 in |
| Port Type | Flange Ports |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER09GS02AAA0700000EA0A |
| Port Location | Side Port |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Shaft Description | SAE C |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Flow Compensator Setting | None |
| Series | PVM098 |
| Seal Material | Buna-N |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Weight | 121.0 LB |

