- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Pressure [Max] | 2200 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Model No. | V20 1P13P 1C11 |
| Pressure Port Code | P |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Design No. | 11 |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 2.6 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Inlet Port Code | P |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Configuration | Single |
| Mounting | Flange Mount |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Flow Rate | 13 gal/min @ 1200 rpm |
| Port Type | NPT |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Flow @ RPM | 13 gpm @ 1200 rpm |
| Pump Series | V20 |
| Port Size | 1 1/4 |
| Weight | 18.25 LB |

