- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Shaft Length | 1.75 in |
| Port Size | 1 |
| Flow @ RPM | 2 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Flow Rate | 2 gal/min @ 1200 rpm |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Configuration | Single |
| Design No. | 20 |
| Displacement (in³/rev) | 0.4 |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Port Type | NPT |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Pump Series | V10 |
| Pressure Port Code | P |
| Mounting | Flange Mount |
| Model No. | V10 1P2P 1C20 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Inlet Port Code | P |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Weight | 10.6 LB |

