- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Model No. | V10 1P5P 1C20 |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Configuration | Single |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| GPM @ Speed | 7.5 gpm @ 1800 rpm |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Flow Rate | 5 gal/min @ 1200 rpm |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Flow @ RPM | 5 gpm @ 1200 rpm |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pump Series | V10 |
| Displacement (in³/rev) | 1 |
| Mounting | Flange Mount |
| Design No. | 20 |
| Port Type | NPT |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Length | 1 3/4 in |
| Inlet Port Code | P |
| Pressure Port Code | P |
| Port Size | 1 |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 11.25 LB |

