- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton V20 displacement vane pump is a common first choice for medium- to low-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
applications
- Industrial and mobile applications
features
- Rated flow capacities of 6 to 13 gpm
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Enhanced bearing life
- Versatility
- High performance
- Self-wear compensation
- performance does not degrade with use
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Design No. | 11 |
| Pump Series | V20 |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Displacement (in³/rev) | 1.4 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Flow Rate | 7 gal/min @ 1200 rpm |
| Port Size | 1.25 |
| Inlet Port Code | P |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Model No. | V20 1P7P 1C11 |
| Mounting | Flange Mount |
| Port Type | NPT |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Flow @ RPM | 7 gpm @ 1200 rpm |
| Pressure Port Code | P |
| Configuration | Single |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Mounting Flange Code | 1 |
| GPM @ Speed | 10.5 gpm @ 1800 rpm |
| Weight | 17.0 LB |

