- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing No. | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Housing Material | Aluminum |
| Actuation | Pilot Operated |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Model No. | SV3-20-0-0-120AG |
| Cavity | C-20-2 |
| Series | J Series |
| Port Type | Cartridge Only |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Filter Option | None |
| Valve Material | Cartridge only |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Valve Torque into Cavity | 128 to 155 Nm |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Watt Rating | 23 W |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Valve Type | 2-Way, Normally Open Poppet |
| Cartridge Valve Series | SV3-20-O |
| Size Designation | 20 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Valve Voltage Rating | 120 VAC |
| Weight | 1.0 LB |

