- PRV2-16 Series Pressure Reducing/Relieving Valve
- Pilot Operated
- C-16-3 Cavity
- Buna-N Seals
- Screw Adjustment
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- To clean polycarbonate bowls, use mild soap and water only
- do not use cleansing agents such as acetone, benzene, carbon tetrachloride, gasoline, toluene, etc., which damage this plastic
| Cavity | C-16-3 |
| Model No. | PRV2-16-S-0-30 |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Body Type | 8 |
| Operation | Pilot Operated |
| Port Size | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Max] | 3000 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | PRV2-16-S-0-30 |
| Seal Kit Viton | 889610 |
| Pressure Setting | 1750 psi |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cracking Pressure [Min] | 500 psi |
| Operating Pressure [Min] | 500 psi |
| Flow [Max] | 40 gal/min |
| Series | PRV2-16 |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Seal Kit Buna | 565811 |
| Adjustment Type | Screw |
| Weight | 0.89 LB |

