- Pilot Point Bits
- Fractional
- 11/32" Drill Size
- 4.75" Overall Length
- 3.44" Working Length
description
- Pilot point® tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough. No-spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck. Tapered web provides greater durability to reduce breaking. Size markings are located above the shank to prevent wearing away.
features
- Tapered web provides greater durability size markings located above the shank
- Pilot point tip starts on contact
- Drills clean, accurate holes & reduces burrs
- No-spin shank eliminates bit spinning in chuck
- Size markings located above the shank
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Size Type | Fractional |
| Drill Size | 11/32 in |
| Type | Pilot Point Bits |
| Point Angle | 135 ° |
| Flute Length | 3.44 in |
| Material | HSS |
| Drill Style | General Purpose |
| Overall Length | 4.75 in |
| Packing Type | Carded |
| Point Shape | Pilot Point® |
| Drill Length Type | Regular |
| Weight | 0.125 LB |
| EAN or UPC | 28877323978 |

