- Pilot Point Bits
- Fractional
- 23/64" Drill Size
- 4.88" Overall Length
- 3.50" Working Length
description
- DeWalt has the first industrial drill bit specially designed to maximize the performance of your drill. DeWalt's pilot point drill bits are designed to solve the common problems professionals encounter when drilling with portable drills into metal and wood: walking, spinning and breaking. The patented pilot point tip, prevents the bit form walking across the workpiece, while providing a clean, round hole.
features
- Pilot point® tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough
- No-spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck
- Tapered web provides greater durability to reduce breaking
- Size markings are located above the shank to prevent wearing away
| Material | HSS |
| Drill Size | 23/64 in |
| Point Angle | 135 ° |
| Packing Type | Carded |
| Flute Length | 3 1/2 in |
| Drill Length Type | Regular |
| Point Shape | Pilot Point® |
| Size Type | Fractional |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Type | Pilot Point Bits |
| Overall Length | 4.88 in |
| Drill Style | General Purpose |
| Weight | 0.11 LB |
| EAN or UPC | 28877323985 |

