- Masonary Grinding Wheel
- 6" Diameter
- 2" Thickness
- 5/8"-11 Arbor Diameter
- C16R Grit
description
- Aluminum oxide and silicon carbide grain for long life and high material removal. Type 11 shape for maximum surface grinding coverage. Metal backing for greater durability. Proprietary material mix for aggressive grinding action.
features
- Aluminum oxide and silicon carbide grain for long life and high material removal
- Type 11 shape for maximum surface grinding coverage
- Metal backing for greater durability
- Proprietary material mix for aggressive grinding action
| Manufacturer Name | DeWalt® |
| Grit | C16R |
| RPM | 6000 rpm |
| Arbor Diameter | 5/8 in |
| Applicable Materials | Concrete |
| Abrasive Material | Silicon Carbide Aluminum Oxide |
| Thickness | 2 in |
| Type | Masonary Grinding |
| Dia. | 6 in |
| Weight | 3.35 LB |
| EAN or UPC | 28874049659 |

