- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Pressure Range [Max] | 4000 psi |
| Case Material | Brass |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Type | Welding |
| NPT Male | 1/4 in |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Gauge Pressure Range | 0 to 4,000 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Weight | 0.41 LB |

