- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 60 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Gauge Type | Welding |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Gauge Pressure Range | 0 to 60 psi |
| NPT Male | 1/4 in |
| Case Material | Brass |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Weight | 0.438 LB |

