- C Cross Section
- 4 Ribs
- 304" Outside Length
- Non-Cogged
- 4" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Strong tensile cords minimize stretch
- More tolerant of shock loads
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- Cable cord envelope construction
- Cool running and flexible
| Cross Section Width | 4 in |
| Approximate Inside Length | 300 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Belt Cross Section Style | C |
| Cross Section Height | 17/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Datum Length | 300.9 in |
| Belt Match | 4 |
| Belt Size | C |
| No. of Ribs | 4 |
| Outside Length | 304 in |
| Material | Neoprene |
| Weight | 31.2 LB |
| EAN or UPC | 782475065202 |

