- 1/2" Pitch
- H Belt Type
- 1" Belt Width
- 18 Teeth
- 2.865" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bushing Series | 1210 |
| Belt Width | 1 in |
| Type | KF-1 |
| No. of Teeth | 18 |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Hub Projection | 0.06 in |
| Bushing Type | Taperlock |
| Bore Range [Max] | 1.25 in |
| Outside Dia. | 2.811 in |
| Belt Size | H |
| Pitch Diameter | 2.865 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Length Through Bore | 1 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Weight | 1.17 LB |
| EAN or UPC | 782475088355 |

