- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 1" Belt Width
- 22 Teeth
- 2.626" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Projection | 0.06 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Hub Dia. | N/A |
| Length Through Bore | 0.87 in |
| Bore Range [Max] | 1.125 in |
| Bushing Type | Taperlock |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Belt Size | L |
| Belt Width | 1 in |
| Outside Dia. | 2.596 in |
| Pitch Diameter | 2.626 in |
| Bushing Series | 1108 |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Type | KF-1 |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 782475575817 |

