- 7" Maximum Diameter
- 5.1" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Convolutions | Single |
| Force @ 3 in Stroke | 1025 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.400 in |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 1600 lbf @ 2 in, 1025 lbf @ 3 in |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 2000 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | 2200 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 1600 lbf |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Weight | 3.5 LB |

