- 8.7" Maximum Diameter
- 3.3" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 1 in Stroke | 3300 lbf |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2650 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1100 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Single |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 3/4 in |
| End Plate Diameter | 5 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3450 lbf @ 1 in, 3450 lbf @ 2 in, 2000 lbf @ 3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1600 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 4.7 LB |

