- 11" Maximum Diameter
- 2.7" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 2 in Stroke | 2850 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Convolutions | Single |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4250 lbf @ 1 in, 4250 lbf @ 2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4150 lbf |
| Weight | 6.5 LB |

