- 11" Maximum Diameter
- 3.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/2" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 1 in Stroke | 5050 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4150 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5050 lbf @ 1 in, 4150 lbf @ 2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Weight | 6.5 LB |

