- 12.7" Maximum Diameter
- 9.1" Stroke Length
- 4.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Style No. | YI-1R |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 7100 lbf |
| End Closure | None |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Compressed Height | 4.4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 8 in Stroke | 3800 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 7000 lbf |
| Stroke Length [Max] | 9.100 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2400 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3750 lbf @ 8 in, 7150 lbf @ 4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | 4300 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Weight | 13.9 LB |

