- 12.9" Maximum Diameter
- 10.8" Stroke Length
- 6.1" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Stroke Length [Max] | 10.800 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2700 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 7400 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5900 lbf @ 8 in, 7600 lbf @ 4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 8 in |
| Style No. | YI-1R |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 5700 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 10 in |
| End Closure | None |
| Force @ 4 in Stroke | 7350 lbf |
| Compressed Height | 6.1 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | 5900 lbf |
| Weight | 16.9 LB |

