- 13.7" Maximum Diameter
- 10.8" Stroke Length
- 3.6" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Reduces harmful effects of vibration
- Provides linear and angular motion
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4500 lbf |
| Compressed Height | 4.3 in |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Style No. | YI-2B |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | 6900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 8200 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8600 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6900 lbf @ 6 in, 7200 lbf @ 4 in, 8200 lbf @ 2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Stroke Length [Max] | 8.400 in |
| Convolutions | Double |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Weight | 14.0 LB |

