- 16" Maximum Diameter
- 11.4" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 6 in Stroke | 11000 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Style No. | YI-2B |
| Convolutions | Double |
| Force @ 4 in Stroke | 12580 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 13600 lbf |
| Stroke Length [Max] | 8 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 13500 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 11000 lbf @ 6 in, 12580 lbf @ 4 in, 13500 lbf @ 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 10900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 19.2 LB |

