- 16.7" Maximum Diameter
- 7.9" Stroke Length
- 4.9" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Compressed Height | 3.7 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10950 lbf @ 4 in, 12850 lbf @ 2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 4 in Stroke | 10950 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 2 in Stroke | 12850 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 12700 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Double |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 5.400 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Weight | 19.5 LB |

