- 10.3" Maximum Diameter
- 7.6" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4650 lbf @ 2 in, 3850 lbf @ 4 in, 2550 lbf @ 6 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 4 in Stroke | 3850 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 4500 lbf |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Convolutions | Double |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 4650 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 2550 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Weight | 7.5 LB |

