- 10.3" Maximum Diameter
- 8.7" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
- w/o Internal Bumper
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 8.700 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Convolutions | Double |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Spring Description | Blind Taps |
| Force @ 2 in Stroke | 4800 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 8 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1500 lbf |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3250 lbf @ 6 in, 4000 lbf @ 4 in, 4800 lbf @ 2 in |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 10 in |
| Force @ 1 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 3250 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 4 in Stroke | 4000 lbf |
| Weight | 8.2 LB |

