- 13" Maximum Diameter
- 13.2" Stroke Length
- 4.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 9 in Stroke | 5800 lbf |
| Style No. | YI-3B |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4600 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8600 lbf |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 7400 lbf |
| Convolutions | Triple |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 15 in |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 11 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 7500 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2900 lbf @ 1 in, 6000 lbf @ 9 in, 7400 lbf @ 6 in, 8800 lbf @ 2 in, 8800 lbf @ 3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 10.600 in |
| Compressed Height | 4.8 in |
| Force @ 3 in Stroke | 8500 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Weight | 15.3 LB |

