- 15 1/2" Maximum Diameter
- 10.7" Stroke Length
- 7.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 7.900 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8300 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 10000 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 12500 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 12100 lbf |
| Compressed Height | 5 in |
| Force @ 6 in Stroke | 10000 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10000 lbf @ 6 in, 12100 lbf @ 1 in, 12150 lbf @ 2 in, 12500 lbf @ 3 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-3B |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Convolutions | Triple |
| Weight | 21.2 LB |

