- 16 1/2" Maximum Diameter
- 12.3" Stroke Length
- 4.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | 12400 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 12650 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7200 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 9 in Stroke | 10100 lbf |
| Stroke Length [Max] | 9.900 in |
| Convolutions | Triple |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6150 lbf @ 1 in, 10100 lbf @ 9 in, 12650 lbf @ 6 in, 14650 lbf @ 2 in, 14650 lbf @ 3 in |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Compressed Height | 4.7 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 14500 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 14500 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Style No. | YI-3B |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 23.0 LB |

