- 16 1/2" Maximum Diameter
- 9.7" Stroke Length
- 7.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Convolutions | Triple |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 12800 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 10500 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6150 lbf @ 1 in, 10500 lbf @ 6 in, 13000 lbf @ 2 in, 13000 lbf @ 3 in |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7200 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-3B |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Compressed Height | 4.7 in |
| Force @ 6 in Stroke | 10500 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 13000 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 7.300 in |
| Weight | 23.0 LB |

