- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #110
- Socket Head Aluminum Bead Ring
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1030 lbf @ 3 in, 2090 lbf @ 1 in |
| Air Spring Description | Socket Head Aluminum Bead Ring |
| Style No. | 110 |
| No. of Bolts | 6 |
| Compressed Height | 2 in |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 2090 lbf |
| Convolutions | Single |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bolt Circle Dia. | 4 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 940 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 1030 lbf |
| Stroke Length [Max] | 3.100 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Weight | 2.9 LB |
| EAN or UPC | 767555001349 |

