- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #115
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
| Bellows Type | Single Convolution |
| Pressure | 100 psi |
| Style No. | 115 |
| Force @ 3 in Stroke | 1730 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 3550 lbf |
| Height [Min] | 2 in |
| Bellows Duty | Standard |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1620 lbf |
| Stroke Length [Max] | 3.100 in |
| Weight | 4.0 LB |
| EAN or UPC | 767555001363 |

