- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #113
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
| Height [Min] | 2 in |
| Stroke Length [Max] | 3.800 in |
| Force @ 1 in Stroke | 9900 lbf |
| Bellows Duty | Standard |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4650 lbf |
| Style No. | 113 |
| Pressure | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 3 in Stroke | 6890 lbf |
| Weight | 14.0 LB |
| EAN or UPC | 767555001424 |

