- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #26
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
| Style No. | 26 |
| Bellows Duty | Standard |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1420 lbf |
| Height [Min] | 3 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 1 in Stroke | 2700 lbf |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Pressure | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 2230 lbf |
| Weight | 3.6 LB |
| EAN or UPC | 767555001455 |

